Řešení pro adaptaci krajiny (společnosti) na klimatickou změnu
- Řešení musí být mnohovrstevnaté, od krajinných úprav až po změnu daňových a dotačních předpisů
- Hlavní součástí řešení je krajina, která odolá suchu i povodním a bude přispívat ke zmírnění projevů klimatických změn – koncept Chytré krajiny
- Nové centrum v současnosti plánuje aplikovaný výzkum v duchu konceptu Chytré krajiny na úrovni pilotních projektů
Hlavní problémy současných postupů při adaptaci
Koncept Chytré krajiny je cestou, jak komplexně napravovat hlavní problémy v současnosti uplatňovaných adaptačních opatření v krajině:
- Nedostatečná rychlost realizace (klimatická změna je rychlejší než průběh adaptačních opatření v ČR), absolutní zpoždění adaptačních opatření je v současnosti cca 20-30 let a dále narůstá.
- Nedostatečné kapacity vodohospodářských objektů (malých a i velkých vodních nádrží, aj.).
- Objekty a soustavy dimenzujeme pro dnešní podmínky, neuvažujeme s klimatickou změnou. Je třeba uvažovat s horizontem min. 2030+, lépe 2050+.
- Realizujeme jen sporadické prvky, které nejsou provázány do komplexní soustavy, jež by využívala synergii a multifunkčnost prvků v zájmu lepšího poměru cena/výkon.
- Opatření nejsou doprovázena nutnými změnami právních, daňových, dotačních (nebo jinak motivačních) a stavebních předpisů.
- Nejsou připravovány nutné změny legislativy v oblasti vlastnictví půdy s cílem zjednodušit a urychlit výstavbu obecně prospěšných opatření v krajině.
- Snižuje se zastoupení dřevin a nelesní zeleně v zemědělsky využívané krajině a tím se zhoršuje i její odolnost, adaptacei preventivní působení proti projevům změny klimatu.
- Velikost dílů půdních bloků a monokulturní způsob průmyslového hospodaření na orné půdě snižuje schopnost krajiny zmírňovat nebo eliminovat dopady rizikových situací (bleskové povodně, sucho aj.) a zhoršuje biologickou rozmanitost.