Základní principy konceptu Chytré krajiny
- celkově optimalizuje hospodaření s vodou;
- minimalizuje dopady hydrologických extrémů – sucha a povodní;
- je environmentálně zdravou a udržitelnou součástí intenzifikace zemědělství a lesnictví;
- minimalizuje erozi půdy;
- činí krajinu komfortnější pro její obývání včetně úpravy mikroklimatu;
- podporuje celkovou biodiverzitu;
- zvyšuje estetickou hodnotu krajiny;
- představuje sofistikovaný krajinný systém vzájemně propojených vodohospodářských, půdoochranných a ekostabilizujících prvků doplněný o racionální management krajiny.
Pilotní projekty Chytré krajiny proti suchu a povodním
- Pilotní projekty jsou kroky, které nám v současnosti chybí, abychom dokázali zobecnit některé nové principy aktivní tvorby krajiny v zájmu adaptace. Následovat budou metodiky pro projektanty, aby mohly být tyto principy implementovány celoplošně.
- Nutná je úzká součinnost s MŽP, MZe a MMR.
- Připraveny jsou 3 pilotní projekty (všechna území jsou ve vlastnictví ČZU, což umožní bezproblémově řešit vztahy nejen v rámci výzkumu a návrhu pilotních projektů, ale především při realizaci navržených opatření).
Chytrá krajina I
(zemědělská krajina na Rakovnicku, cca 500 ha zemědělské půdy, průměrná bonita, podprůměrné srážky, všechny pozemky jsou ve vlastnictví ČZU)
Chytrá krajina II
(lesní krajina u Kostelce nad Černými lesy, cca 500–1000 ha lesní půdy, dominantní je hospodářský les, průměrné srážky, všechny pozemky jsou ve vlastnictví ČZU)
Chytrá krajina III
(urbanizovaná krajina v Praze, cca 30–50 ha urbanizovaných ploch v rámci kampusu ČZU, průměrné srážky, všechny pozemky jsou ve vlastnictví ČZU)