Impulzem ke vzniku celého projektu byla situace ve vinici Grébovka – klíčovém krajinném prvku parku Havlíčkovy sady, kde v roce 2018 v důsledku klimatických změn a dosavadnímu způsobu zavlažování došlo k významnému usychání rostlin. Zmíněné zavlažování bylo neefektivní a probíhalo pouze kropením vodou z vodovodního řádu, což bylo vzhledem ke svažitosti vinice velice neúčinné. Projekt v Havlíčkových sadech byl proto od počátku komunikován jako pilotní projekt v rámci dlouhodobé spolupráce s ČZU.
Samotný projekt je zakomponován do dlouhodobého rámcového projektu Chytrá krajina, který zaštiťuje CVPK při ČZU, jehož cílem je navrhnout systémová opatření a úpravy v krajině. Cílem opatření je vytvoření systému čidel, která umožní efektivní řízené zavlažování, tj. zadržování a následné využívání dešťové vody svedené do nádrže z okapů budov nad vinicí. V dolní části Havlíčkových sadů by pak vznikla retenční nádrž na zadržení dešťové vody z parkových cest a ze střech objektů, které tam jsou. V rámci pilotního projektu byla zpracována zmíněná studie proveditelnosti a nyní bude následovat příprava zadávací dokumentace.
„Díky opatřením bude městská krajina schopna obstát i v podmínkách očekávaných klimatických změn, např. větších výkyvů teplot, vyšší průměrné teploty, jiného rozdělení srážek a podobně,“ vysvětluje Ing. Vladimír Zdražil, Ph.D., tajemník Fakulty životního prostředí ČZU.
Kromě Havlíčkových sadů byly na základě provedené vstupní analýzy a zhodnocení současného stavu vytipovány i další konkrétní lokality na území městské části Praha 2, kde by bylo možné některý z navrhovaných opatření (vertikální zelené stěny, zelené fasády, zelené střechy) realizovat. V úvahu tak připadá odclonění hřišť u ZŠ Na Smetance od Italské ulice, ozelenění Anglické ulice mezi Škrétovou a Rubešovou, Francouzské ulice (po levé straně nad náměstím Míru) nebo ozelenění domečku u hřiště MŠ Šumavská, který je častým cílem sprejerů, apod.
„Navrhovaná opatření by mohla významně snížit negativní dopady tzv. tepelného ostrova na obyvatele a zlepšit tak celkově životní prostředí v naší městské části,“ uvedl radní Václav Vondrášek, který má v gesci životní prostředí. „V místech, která není možné osadit stromy běžným způsobem, bychom chtěli umístit zelené vertikální fasády či vertikální mobilní stěny,“ vysvětluje místostarosta. „Zamýšlíme také kultivovat středový pruh ve Varšavské ulici v úseku mezi ulicí Máchovou a Čermákovou, kde nejsou v zemi žádné inženýrské sítě. Tady bychom chtěli obnovit dřeviny a v místě vytvořit možnost posezení i s vodními prvky. Jsme sice na začátku, ale naším cílem je zlepšení kvality života,“ dodal Václav Vondrášek.
Zezelenat by se mohlo také okolí ZŠ Botičská a zdi okolo Havlíčkových sadů. Výrazně se zvýší i počet míst s vodními prvky. Již teď jsou v parcích Prahy 2 kromě fontán a pítek různá mlhoviště, která návštěvníci parku v horkých letních dnech jistě ocení.
„Projekt zahrnuje také možnosti úprav vnitrobloků a například velkého asfaltového prostoru pod Nuselským mostem, a s tím související revitalizaci a zlepšení mikroklimatu podél Botiče na Folimance,“ uvedl zastupitel Jan Recman, který je za projekt odpovědný. „Naším cílem je realizace dostupných opatření vedoucích ke zlepšení životního prostředí a kvality ovzduší a revitalizace veřejného prostoru k eliminaci teplotních extrémů,“ doplnil Recman.