Pilotní lokalitu Chytré krajiny navštívili experti z Volcani centre (Izrael)

Delegace devíti izraelsých expertů na problematiku zavlažování, půdy a environmentálních studií z prestižního zemědělského výzkumného institutu Volcani Research Center navštívila Prahu. Tým vedený dr. Shmuelem Assoulinem přijel na pozvání prof. Petra Skleničky, rektora České zemědělské univerzity v Praze.

Izraelští vědci jednali o možnostech spolupráce s českými vědci zapojenými do unikátního projektu ČZU „Smart Landscape“ (Chytrá krajina), která nemá ve střední Evropě obdoby. Incomingovou misi výzkumníků z Volcani Research Institutu zaštítil náměstek ministra zemědělství dr. Pavel Sekáč.

Izraelský tým složený z odborníků na oblast kapénkového zavlažování, půdní chemii, výživu rostlin, udržitelné zemědělství či analýzu dat ze satelitů a dronů (tzv. remote sensing) navštívil nejprve 31. května 2022 pilotní lokalitu Amálie, aby se přímo v terénu seznámil s I. fází projektu „Smart Landscape“. Lokalita Amálie se rozprostírá na ploše více než 500 hektarů v blízkosti Lán a zahrnuje soustavu uměle vybudovaných mokřadů a protierozních zábran a dalších různých opatření, která usměrňují povrchový odtok vody a v budoucnu umožní její optimální využití. V oblasti jsou nainstalovány desítky moderních měřidel a senzorů, jež sbírají důležitá data sloužící pro monitoring a další výzkum. Lokalitou Amálie provedl izraelskou delegaci společně s rektorem prof. Skleničkou také doc. Petr Máca a Ing. Václav Hradilek z katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování a další výzkumníci z ČZU.

Volcani Research Center je výzkumnou organizací izraelského ministerstva zemědělství s více než dvěma sty výzkumných týmů, které reprezentují více než 75 % veškerého izraelského zemědělského výzkumu. Členy izraelské delegaci byli kromě dr. Assoulina také dr. Or Sperling, dr. Rotem Golan, dr. Yafit Cohen, dr. Offer Rozenstein, dr. Shmulik Friedman, dr. Yael Laor, dr. Roei Posmanik and dr. Eddie Cytryn.

Čeští a izraelští odborníci se pak 1. června setkali v rámci společného ČZU-Volcani workshopu, aby projednali možnosti vzájemné výzkumné spolupráce. Workshop byl rozdělen do dvou tematických bloků. První z nich byl zaměřen na oblast vody a zavlažování a druhý na problematiku výzkumu půdy a zemědělství. V každém bloku čeští a izraelští vědci přestavili šest oblastí výzkumu. Celkem tak projednali dvanáct odborných témat.

Incomingová mise izraelských výzkumníků se uskutečnila v rámci projektu PROPED s finanční podporou Ministerstva zemědělství ČR.

Delana Mikolášová, attaché pro oblast vědy, výzkumu a inovací
Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu