Umělý mokřad na Amálii

V místě, kde do Brejlského potoka odtéká velká část povrchových i podzemních vod z přilehlých polí, jsme v letech 2020-2021 vybudovali umělý mokřad s převážně dočišťovací funkcí. Jedná se o první horizontální kořenový štěrkový filtr se speciální náplní z biologického materiálu coby zdroje uhlíku pro proces intenzivní denitrifikace (HBF), a o druhý vertikální štěrkový filtr, inovativně obohacený o biochar, který pohlcuje zbytkové detergenty z postřiku a hnojení a dočišťuje organické zatížení s HBF.  

Velkou výhodou umělého mokřadu je možnost odstranění dusičnanového zatížení toku ze zemědělské činnosti s minimální účinností 50 % (maximální až 100 %) a následné částečné odstranění zbytkových detergentů, které jsou zatím součástí zemědělské produkce.  

Mokřad byl vybudován v rámci projektu SFŽP 07051911 „Polyfunkční soustava autonomně regulovaných drobných vodních nádrží a mokřadních systémů umožňující i difuzní čištění in situ“.  

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.