Umělý mokřad na Amálii

V místě, kde do Brejlského potoka odtéká velká část povrchových i podzemních vod z přilehlých polí, jsme v letech 2020-2021 vybudovali umělý mokřad s převážně dočišťovací funkcí. Jedná se o první horizontální kořenový štěrkový filtr se speciální náplní z biologického materiálu coby zdroje uhlíku pro proces intenzivní denitrifikace (HBF), a o druhý vertikální štěrkový filtr, inovativně obohacený o biochar, který pohlcuje zbytkové detergenty z postřiku a hnojení a dočišťuje organické zatížení s HBF.  

Velkou výhodou umělého mokřadu je možnost odstranění dusičnanového zatížení toku ze zemědělské činnosti s minimální účinností 50 % (maximální až 100 %) a následné částečné odstranění zbytkových detergentů, které jsou zatím součástí zemědělské produkce.  

Mokřad byl vybudován v rámci projektu SFŽP 07051911 „Polyfunkční soustava autonomně regulovaných drobných vodních nádrží a mokřadních systémů umožňující i difuzní čištění in situ“.  

Další články v rubrice

English ☰ Menu

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz.