Nacházíte se u výběhu skotu plemene česká červinka. Jedná se o plemeno vyšlechtěné z tura krátkorohého a pochází z našeho území. Více než 2000 let chovu se obešlo bez výrazných šlechtitelských zásahů, můžeme tak českou červinku obdivovat v její původní podobě. Vlastnosti (geny) českých červinek jsou velmi cenné, plemeno je díky své neměnnosti odolné vůči chorobám i nepřízni okolních podmínek. V budoucnu tak mohou být zmíněné geny lidstvu nápomocny při šlechtění ostatních plemen. Nejen proto je česká červinka zařazena do národního programu genových zdrojů a její zachování je Českou republikou dlouhodobě podporováno.
Charakteristiky plemene
- max. 135 cm kohoutkové výšky a 580 kg živé hmotnosti u krav a 150 cm a 1000 kg u býků
- barva srsti je červená, i se žlutým nádechem, rohy světle žluté, někdy zakončené tmavými špičkami
- chov pro mléko, maso, dříve i pro práci na polích a tah
- krávy za jednu laktaci nadojí až 4000 kg mléka
- výborně snáší celoroční pastevní odchov (včetně porodů), je vitální, konstitučně pevné, plodné, ostražité a inteligentní
- vyznačuje se mimořádnou délkou aktivního produkčního života až ke 20 rokům
Za dobu své dlouhé existence nemělo plemeno vždy na růžích ustláno. Během 20. století opakovaně hrozil jeho zánik. Díky včasné záchranné misi několika institucí a jednotlivců, včetně České zemědělské univerzity v Praze, byla česká červinka zachráněna ve chvíli, kdy zbývalo posledních 30 kusů! V současnosti je čistokrevná populace tohoto plemene stabilizována a dále roste – po České republice se pase na 400 kusů zvířat, která jsou chována u 32 chovatelů. Místní stádo zde na Školním zemědělském podniku Lány ČZU patří mezi významné tuzemské populace.
Výběhy českých červinek jsou místem, kde aplikujeme agrolesnictví. Jedná se o vyvážený produkční způsob hospodaření na zemědělské nebo lesní půdě, který kombinuje pěstování dřevin s některou formou zemědělské produkce na jednom pozemku s hospodářským a nebo environmentálním záměrem.
Agrolesnictví se snaží zajistit současně:
- produkci rozmanitých rostlinných i živočišných potravin,
- produkci stromů pro dřevní hmotu, píci a plody,
- zlepšení životního prostředí a ekosystémových služeb, welfare zvířat i mikroklima pro současné i příští generace,
- zvýšení estetické a krajinné hodnoty venkova.