Co je to scintilace?
Jistě určitě znáte chvění vzduchu v létě nad rozpálenou vozovkou nebo blikání světel města či hvězd, které pozorujeme v noci z míst mimo světelný smog. To všechno jsou jevy zvané scintilace, které způsobuje průchod světla (obrazu) skrze masy vzduchu o různé teplotě, a tedy i různé hustotě. Jsou pozorovatelné pouhým okem, nicméně toto chvění probíhá všude mezi pozorovatelem a daným objektem, jen jej okem vždy nevidíme.
K čemu scintilaci využíváme?
V hydroklimatologii toto chvění sledujeme nad povrchem, jehož energetickou bilanci chceme zaznamenávat (například nad lesním porostem, nad loukou či polem). Chvění nám totiž určuje míru přenosu tepla od daného povrchu do atmosféry. Tato informace spolu s měřením půdního tepelného toku a měřením slunečního záření nám umožní spočítat jednotlivé části energetické bilance a pomocí nich určit energii dostupnou pro aktuální evapotranspiraci (výpar) nad daným povrchem. To je zásadní informace například pro hydrologické modelování.
K čemu nám slouží scintilometr?
Zde přichází vhod scintilometr, který měří chvění vzduchu (turbulentní pohyb indexu lomu světla), jehož intenzitu ovlivňuje teplota, vlhkost a tlak vzduchu. Přístroj se skládá ze dvou částí - vysílače a přijímače. Ty jsou umístěny nad sledovaným povrchem tak, aby vysílač “viděl” na přijímač a naopak. Přijímač pak detekuje a vyhodnocuje kolísání intenzity přenášeného signálu, které se nazývá scintilace. Soustavu doplňuje meteostanice, která měří zbylé komponenty energetické bilance - půdní tepelný tok, sluneční záření, tlak, teplotu a vlhkost.