Stromořadí mají v naší krajině nezastupitelnou roli. Rozčleňují velký krajinný obraz do menších celků a vytváří tak přívětivou mozaiku jednotlivých struktur. Stromy poskytují biotopy různým druhům živočichů - najdou zde úkryty, hnízdiště, ale i důležitý zdroj potravy. Okraje krajinných struktur vynikají zvýšenou druhovou diverzitou a jsou migračním prostorem. Vysazené stromy zároveň pozitivně ovlivňují lokální mikroklima, výparem vody spotřebovávají tepelnou energii a pomáhají regulovat klimatické extrémy. Snižují rychlost proudění vzduchu a zabraňují větrné erozi. Dokáží také zachycovat pesticidní látky a hnojiva, které se používají v intenzivní zemědělské výrobě.
K polním cestám patří od nepaměti ovocná stromořadí. Provází člověka bezpečně krajinou, poskytují mu stín, radost z květů a hojnost plodů. Pozitivně tak přispívají k regeneraci duševních sil. Ovocná stromořadí na Amálii mají dlouholetou tradici. Hospodářský dvůr byl založen po velké větrné kalamitě v polovině 18. století, kdy došlo k přeměně lesů na zemědělskou půdu. Jednotlivé pozemky oddělily cesty a podél nich byly vysazeny ovocné aleje. Stromořadí podél příjezdové cesty na Amálii podporuje hlavní osu k dominantnímu objektu dvora, a začleňuje ho tak do celkové krajinné kompozice.
Význam ovocných stromořadí spočívá také v zachování a udržení sortimentu tradičně pěstovaných odrůd. Na Amálii jsme dosadili vysokokmenné formy jabloní, hrušní, třešní, sladkoplodých jeřábů ptačích, jeřábu břeku a ořešáků královských.
III. vojenské mapování (Františko-josefské) z let 1877-1880 zachycuje situaci hojně zastoupené doprovodné vegetace v okolí dvora Amálie.