Množství vody v půdě je limitním faktorem, který rozhoduje o výnosu zemědělských plodin. Naučit se s touto vodou hospodařit je proto pro moderní zemědělství zásadní úkol. Jedním z účinných technických nástrojů k ovlivňování výšky hladiny podzemní vody na pozemku je pod povrchem uložený drenážní systém.
Drenážní systém v poli před vámi tvoří potrubí z pálené hlíny o světlosti 5 až 10 cm kladené do hloubky kolem jednoho metru. Celková délka zde na pozemcích položené drenáže dosahuje 290 km (zde na ploše 333,14 ha odvodnění). Tento systém je schopný z pole odvádět až 3 litry vody za sekundu z každého hektaru odvodněné plochy, zde tedy až 1 m3/s. Za den pak může odtéci až 86 400 m3 vody. Běžně to je však 3x až 6x méně.
Pokud dovedeme zamezit odtoku drenážní vody (např. instalací hradítek) a hladinu v odvodňovacím prvku zvýšit na zvolenou úroveň, dosáhneme podobného efektu, jako kdybychom zmenšili hloubku uložení drenáže nebo hloubku příkopu. Drenážní voda se pak z drénu vsakuje (infiltruje) vertikálně i horizontálně do přilehlého půdního profilu nebo do větších hloubek, a tím zvyšuje množství vody zadržené v půdě. Nachází-li se hladina ve větší hloubce než drenáž, nemá již odvodnění na odtok podzemní vody prakticky žádný vliv.
Aby bylo možné kontrolovaně řídit meliorační stavbu – tj. v případě nežádoucího přebytku vod ji odvádět a při jejím nedostatku ji zadržovat, musíme drenážní potrubí udržovat čisté. Pokud dojde k většímu zanesení splaveninami (např. v místě drenážní výusti či šachtice) používáme k údržbě tzv. hydročistič, který pomocí tlaku vody z potrubí sediment vyplaví.