Proč měříme průtok?
Každá hydrologicky uzavřená oblast (povodí) je odvodňována sítí toků, které se postupně spojují v jeden tok hlavní. Tento tok opouští povodí v jeho nejnižším bodě (uzávěrovém profilu) a odvádí tudy veškerou povrchovou vodu, jejíž zdrojem jsou srážky. Srážková voda se dostává do toku po povrchu nebo se infiltruje do půdy a vyvěrá jako voda podzemní. Pro posouzení hydrologické bilance povodí je třeba znát množství vody, které do povodí vstupuje ve formě atmosférických srážek, a množství vody, které povodí opouští v podobě povrchového odtoku.
Jak měříme průtok?
Průtok vyjadřujeme objemem vody protékající uzávěrovým profilem za jednotku času, nejčastěji v metrech krychlových za sekundu (m3/s). Dlouhodobé měření průtoku provádíme přístroji zaznamenávajícími výšku hladiny v místech s upraveným profilem dna tak, aby proudění bylo rovnoměrné a průtočný příčný profil měl pravidelný tvar. To zajišťuje přesnost a snazší dopočet objemového průtoku na základě změřené výšky hladiny, kterou nejčastěji měří plováky, tlaková čidla či ultrazvuk. Pro každý měrný profil sestavujeme měrnou (konsumpční) křivku popisující závislost výšky hladiny na objemu protékající vody. Z naměřené výšky hladiny pomocí této křivky odvodíme průtok.
Průtočný profil na Brejlském potoce
Profil, u kterého stojíte, měří množství vody odtékající z povodí Brejlského potoka. Hodnoty pomáhají posuzovat efektivitu aplikovaných opatření pro zadržení vody v krajině. Ultrazvukové čidlo měří výšku hladiny toku, který je usměrněn ve zpevněném úseku (kynetě) ve dně koryta. Tato úprava zpřesňuje měření hlavně za nízkých průtoků a zároveň není překážkou pro přirozenou migraci živočichů, zejména přítomného raka kamenáče.