Údolní niva je (geomorfologicky) ploché říční dno, tvořené říčními nánosy, kde vodní tok přirozeně meandruje a zpomaluje odtok. Tím umožňuje vodě vsakovat (infiltrovat) a zvyšovat zásoby podzemních vod v území.
Nivou, v níž se nacházíte, protéká Brejlský potok a přirozeně odvádí dešťové srážky, ale také výustění drenážních systémů, které odvodňují okolní zemědělské pozemky. Voda z povodí protéká nivou na povrchu v samotné vodoteči (potoce) a pod povrchem - v naplaveninách. V nich dochází k vsakování (infiltraci) a k průsaku (perkolaci) vody, která se postupně pod zemí akumuluje od mělčích do hlubších zvodní (souvislé nahromadění podzemních vod v hornině).
Přirozený stav nivy zajišťuje zachování přítoku do zásob podzemních vod v daném území. Navíc v nivě probíhá celá řada důležitých procesů, které nejsou lidským okem patrné. Přirozené mokřadní ekosystémy niv se výrazně podílejí na čištění vody odtékající ze zemědělských ploch - dochází zde například k odbourávání pesticidů, herbicidů, fungicidů a insekticidů. Narušení funkce nivy má proto zejména za následek zvýšení negativních dopadů sucha, snížení objemu akumulovaných vod a poškození okolních ekosystémů a jejich bohaté biodiverzity.