Umělé mokřady a kořenové čistírny
Mokřady jsou oblasti zaplavené a saturované mělkou vodou dostatečně dlouho na to, aby se v jejich půdě vytvořilo prostředí bez přítomnosti kyslíku (anoxické či anaerobní). Na takovémto stanovišti mohou růst pouze rostliny na tyto podmínky adaptované. Souhrnně je nazýváme je mokřadní vegetace a patří k nim v našich podmínkách nejčastěji rákos, orobinec, ostřice, blatouch a jiné. Mokřady jsou velmi cenné ekosystémy, které na sebe vážou řadu specializovaných organismů (od bakterií po živočichy) a poskytují řadu ekosystémových služeb.
Umělé mokřady budujeme tak, aby poskytovaly stejné ekosystémové služby jako mokřady přirozené, ale v lépe kontrolovaných podmínkách. Nejčastěji se umělé mokřady vytvářejí jako zdroj potravy (např. pro pěstování rýže), hnízdiště vodního ptactva, pro zachování a zvýšení biodiverzity, pro regulaci povodňových událostí, ale především pro čištění různých typů odpadních či drenážních vod a dešťových splachů. Můžeme je rozdělit do dvou kategorií podle toho, zda je voda na povrchu půdního a štěrkového substrátu nebo pod jeho povrchem. Umělé mokřady, v nichž čištění probíhá pod povrchem, tedy v kořenové zóně rostlin, nazýváme kořenové čistírny.
Kořenová čistírna pro čištění drenážních vod na Brejlském potoce je navržena jako kombinace dvou filtračních polí:
- První pole je primárně určeno pro odstranění dusičnanů. Je vyplněné směsí štěrku a dřevní štěpky, ve filtru převládají anoxické podmínky a voda protéká tímto polem horizontálně.
- Druhé pole má za úkol odstraňovat pesticidy. Vyplňuje ho štěrk s mezivrstvou obsahující biouhel (biochar). Voda tímto filtrem protéká vertikálně, což zvyšuje stupeň provzdušnění a celkovou účinnost.