Aktuality CVPK

Chytrá krajina v dokumentu České televize

Projekt Chytrá krajina je promyšlený funkční systém, který vzájemně propojuje prvky zajišťující ochranu půdy, hospodaření s vodou a podporu živých organismů. Jak může vypadat krajina budoucnosti? Jak propojit vodu, půdu, biodiverzitu a senzory a k čemu to bude dobré? Více v reportáži České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/422235100161014/

Velké země už změnu neubrzdí. Z maléru lidstvo vytáhne jen vědecký pokrok

Rozhovor zejména  o klimatických změnách s rektorem ČZU a hlavním koordinátorem Centra pro vodu, půdu a krajinu Petrem Skleničkou přináší Deník.
https://www.denik.cz/udrzitelnost-a-my/rozhovor-rektor-czu-petr-sklenicka-2022121.html

Extrémní sucha i časté povodně, přežije česká krajina rok 2050? Na otázky Martina Veselovského odpovídal rektor ČZU prof. Petr Sklenička

Přežije česká krajina rok 2050? Odolá extrémnímu suchu i častým povodním? Na to se snaží odpovědět vědci z České zemědělské univerzity v Praze projektem Chytrá krajina. 

Pilotní lokalitu Chytré krajiny navštívili experti z Volcani centre (Izrael)

Delegace devíti izraelsých expertů na problematiku zavlažování, půdy a environmentálních studií z prestižního zemědělského výzkumného institutu Volcani Research Center navštívila Prahu. Tým vedený dr. Shmuelem Assoulinem přijel na pozvání prof. Petra Skleničky, rektora České zemědělské univerzity v Praze.

Green Deal je obrovský experiment. Trochu mě děsí, říká rektor Sklenička

Klimatická změna probíhá. Bez diskuse. Rychle se otepluje, přívalové deště způsobující záplavy střídají období sucha. Co s tím?

Podcast Moneta Money Bank

Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor ČZU, nás seznamuje s problémy, které trápí českou krajinu. 

Chytrou krajinu u Lán za 100 milionů obdivuje celý svět, říká rektor ČZU Sklenička

Česká krajina po roce 2050 bude vypadat bohužel jinak, než jsme dnes zvyklí, říká rektor České zemědělské univerzity, profesor Petr Sklenička.

Experimentální biopás na Amálii

Přispíváme nektarem opylujícímu hmyzu

Umělý mokřad na Amálii

Umělý mokřad čistí vodu přitékající do Brejlského potoka

Naučná stezka Amálie

Veřejnost má jedinečnou šanci poznat chytrou krajinu osobně

Obnova liniové zeleně na Amálii

Duby a tradiční ovocné odrůdy obohatili prostředí chytré krajiny

Sucho se mění. Je kratší, zato intenzivnější, zjistil výzkum vedený českou univerzitou

Vyšší teploty v daných obdobích způsobují větší ztráty vody z půdy.

Nové tůně na Amálii jsou naplněny vodou

Sněžení z předminulého týdne a následné tání tohoto sněhu v týdnu minulém přineslo dostatek vody na naplnění našich dvou nových vodních nádrží v povodí Karlova luhu.

Co se dělo na Amálii

Co se dělo na Amálii  v posledním čtvrtletí roku 2020. Podívejte se:

Náš projekt chytré krajiny přitahuje pozornost celého světa

Rozhovor s Prof. Petrem Skleničkou, který je rektorem České zemědělské univerzity a zároveň předsedou České konference rektorů

Když zaprší, zapomínáme na sucho. Chyba, varují odborníci

Půda v Česku je pro potřeby zemědělství nasycená vodou a sedláci by mohli být spokojeni. Jenže podle odborníků je to složitější. 

Zahajujeme pozemkovou úpravu lokality Amálie

Počátkem ledna 2021 byla podepsána smlouva na jednoduchou pozemkovou úpravu v lokalitě Amálie. Zpracovatelským tým vede VÚMOP, dalšími členy jsou ČZU a Agroprojekt PSO, s.r.o.

Chytrá krajina odolá suchu i povodním. Bude zajímat každého zemědělce, říká rektor ČZU Petr Sklenička

Česká zemědělská univerzita vytváří poblíž Lán na Rakovnicku na zhruba pětisethektarovém území tzv. chytrou krajinu, která zvládne změny klimatu a její půda odolá suchu i povodním. 

Chytrá krajina. Čeští vědci bojují se suchem tak, aby byli moderní i za 30 let

Tohle je půda, která vznikala celé generace a kterou jsme teď definitivně ztratili,“ říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

Extrémní sucha budou ve střední Evropě až sedmkrát častější, očekávají vědci

Extrémní sucha budou ve střední Evropě až sedmkrát častější, pokud výrazně poroste produkce skleníkových plynů.

MONETA Money Bank spolupracuje s ČZU na projektu CHYTRÁ KRAJINA 2030+

MONETA Money Bank uzavřela memorandum o spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK), které funguje pod Českou zemědělskou univerzitou. Hlavním předmětem spolupráce je podpora projektu chytré krajiny v blízkosti Lán. Cílem projektu CVPK je vytvořit a pilotně otestovat krajinu adaptovanou na klimatickou změnu a podmínky roku 2030+.

ČZU spolupracuje s městskou částí Praha 2 na projektu adaptace na klimatické změny

V souvislosti s projektem adaptace na klimatické změny v podmínkách měst, který zahájila městská část Praha 2 ve spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) České zemědělské univerzity (ČZU) v září minulého roku, se začínají rýsovat i nové možnosti.

ČZU uzavřela memorandum se společností VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.

Česká zemědělská univerzita v Praze bude spolupracovat se společností VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. Zavázala se k tomu v memorandu, které podepsal rektor ČZU profesor Petr Sklenička a Bohdan Soukup, zástupce společnosti VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.