Projekt Chytrá krajina je promyšlený funkční systém, který vzájemně propojuje prvky zajišťující ochranu půdy, hospodaření s vodou a podporu živých organismů. Jak může vypadat krajina budoucnosti? Jak propojit vodu, půdu, biodiverzitu a senzory a k čemu to bude dobré? Více v reportáži České televize:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/422235100161014/
Rozhovor zejména o klimatických změnách s rektorem ČZU a hlavním koordinátorem Centra pro vodu, půdu a krajinu Petrem Skleničkou přináší Deník.
https://www.denik.cz/udrzitelnost-a-my/rozhovor-rektor-czu-petr-sklenicka-2022121.html
Přežije česká krajina rok 2050? Odolá extrémnímu suchu i častým povodním? Na to se snaží odpovědět vědci z České zemědělské univerzity v Praze projektem Chytrá krajina.
Delegace devíti izraelsých expertů na problematiku zavlažování, půdy a environmentálních studií z prestižního zemědělského výzkumného institutu Volcani Research Center navštívila Prahu. Tým vedený dr. Shmuelem Assoulinem přijel na pozvání prof. Petra Skleničky, rektora České zemědělské univerzity v Praze.
Klimatická změna probíhá. Bez diskuse. Rychle se otepluje, přívalové deště způsobující záplavy střídají období sucha. Co s tím?
Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor ČZU, nás seznamuje s problémy, které trápí českou krajinu.
Česká krajina po roce 2050 bude vypadat bohužel jinak, než jsme dnes zvyklí, říká rektor České zemědělské univerzity, profesor Petr Sklenička.
Duby a tradiční ovocné odrůdy obohatili prostředí chytré krajiny
Vyšší teploty v daných obdobích způsobují větší ztráty vody z půdy.
Sněžení z předminulého týdne a následné tání tohoto sněhu v týdnu minulém přineslo dostatek vody na naplnění našich dvou nových vodních nádrží v povodí Karlova luhu.
Rozhovor s Prof. Petrem Skleničkou, který je rektorem České zemědělské univerzity a zároveň předsedou České konference rektorů
Půda v Česku je pro potřeby zemědělství nasycená vodou a sedláci by mohli být spokojeni. Jenže podle odborníků je to složitější.
Počátkem ledna 2021 byla podepsána smlouva na jednoduchou pozemkovou úpravu v lokalitě Amálie. Zpracovatelským tým vede VÚMOP, dalšími členy jsou ČZU a Agroprojekt PSO, s.r.o.
Česká zemědělská univerzita vytváří poblíž Lán na Rakovnicku na zhruba pětisethektarovém území tzv. chytrou krajinu, která zvládne změny klimatu a její půda odolá suchu i povodním.
Tohle je půda, která vznikala celé generace a kterou jsme teď definitivně ztratili,“ říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.
Extrémní sucha budou ve střední Evropě až sedmkrát častější, pokud výrazně poroste produkce skleníkových plynů.
MONETA Money Bank uzavřela memorandum o spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK), které funguje pod Českou zemědělskou univerzitou. Hlavním předmětem spolupráce je podpora projektu chytré krajiny v blízkosti Lán. Cílem projektu CVPK je vytvořit a pilotně otestovat krajinu adaptovanou na klimatickou změnu a podmínky roku 2030+.
V souvislosti s projektem adaptace na klimatické změny v podmínkách měst, který zahájila městská část Praha 2 ve spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) České zemědělské univerzity (ČZU) v září minulého roku, se začínají rýsovat i nové možnosti.
Česká zemědělská univerzita v Praze bude spolupracovat se společností VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. Zavázala se k tomu v memorandu, které podepsal rektor ČZU profesor Petr Sklenička a Bohdan Soukup, zástupce společnosti VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.